Do darmowej dostawy brakuje: 399.00 zł

do kasy suma: 0,00 zł

Wybielanie zębów- krótka historia :)

Wybielanie zębów- krótka historia :)

 

Wraz z rozkwitem stomatologii estetycznej wybielanie zębów bardzo zyskało na popularności i stało się elementem codziennej nowoczesnej praktyki stomatologicznej. 

Mamy dla Was kilka historycznych ciekawostek, jak kiedyś wybielało się zęby :)

Pierwsze informacje o metodach usuwania przebarwień zębów sięgają 2000 lat wstecz. Już w okresie Cesarstwa Rzymskiego ważne było posiadanie pięknego, białego uśmiechu. W tym celu używano mocznika. 

Metody na białe zęby w średniowieczu były znacznie brutalniejsze, szlifowano powierzchowne warstwy szkliwa metalowym pilnikiem, a następnie w celu rozjaśnienia zęba stosowano Aqua Fortis, mieszankę zawierającą kwas azotowy. Postępowanie to przetrwało do XVIII wieku i było proponowane przez ówczesnych cyrulików. 

Od XIX wieku dentyści do likwidacji przebarwień zębów zaczęli używać różne związki chemiczne. Np. Westlake używał mieszaniny nadtlenków i eteru lub kwasu solnego o niskim stężeniu, aby zmienić barwę zębów zaczęto stosować również nadtlenek sodu i wodoru. 

Pojawienie się kolejnej metody wybielania przyniósł rok 1918, kiedy to Abbot opisał metodę rozjaśniania zębów nadtlenkiem wodoru z dodatkowym zastosowaniem prądu elektrycznego i promieniowania UV. 

W latach 60. XX wieku lekarz-ortodonta Klusmier został odkrywcą domowej metody wybielania przy zastosowaniu indywidualnej nakładki z 10-proc. roztworem nadtlenku karbamidu. Jednak dopiero po udoskonaleniu tej metody zyskała ona na popularności pod nazwą wybielania nocnego.

XXI wiek ciągle proponuje nowe metody poprawy koloru naszego uzębienia. 

Są to bardzo efektowne procedury high-tech dotyczące techniki wybielania profesjonalnego w gabinecie (in-office bleaching), różne stomatologiczne i niestomatologiczne systemy  ale przede wszystkim mnóstwo produktów sprzedawanych w drogeriach i aptekach, które są powszechnie dostępne. Bardzo popularne ostatnio stały się środki wybielające stosowane samodzielnie przez pacjenta, jak na przykład paski wybielające wszelkiego rodzaju pasty np. z węglem aktywnym.

Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem, musimy pamiętać, że tak naprawdę najważniejsza jest profilaktyka i podtrzymywanie efektu wybielenia gabinetowego poprzez stosowanie odpowiednich past i płukanek do zębów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony