Do darmowej dostawy brakuje: 399.00 zł

do kasy suma: 0,00 zł

SEZON GRYPY NADCIĄGA – JAK MOŻEMY GO PRZETRWAĆ?

 

SEZON GRYPY  NADCIĄGA – JAK MOŻEMY GO PRZETRWAĆ?

Przed nami sezon grypowy. Jest to problem, z którym stykamy się praktycznie co roku. Teraz przypomnimy Ci, czym jest grypa i jakie objawy wywołuje.

Podamy również najskuteczniejsze sposoby, aby zapobiec infekcji grypy.

Czym jest grypa?

Grypa to choroba zakaźna o podłożu wirusowym i atakuje układ oddechowy. Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie na grypę zapada ok. 5-10% dorosłych i 20-30% dzieci. Oszacowano, że szczyt zachorowań przypada ma miesiące styczeń-marzec, ale sezon grypowy zaczyna się już na przełomie września i października. Wirus grypy rozprzestrzenia się głównie drogą kropelkową. Zarażamy się nim, wdychając wydzieliny z dróg oddechowych osób zakażonych. Rozpylane są one podczas kichania, kaszlu czy mówienia. 

Do infekcji może również dojść poprzez kontakt z przedmiotami takimi jak klamki, poręcze, które zakażone osoby zanieczyściły własną wydzieliną z dróg oddechowych np. kaszląc zasłoniły usta dłonią, a potem dotknęły klamki lub poręczy. Wtedy, aby wirus przeniósł się na kolejną osobę, wystarczy, że w niedługim czasie dotknie ona tej samej powierzchni, a następnie zanieczyszczoną wirionami grypy dłoń przyłoży do ust, nosa czy oczu. W taki sam sposób poza grypa rozprzestrzenia się także wirus SARS-CoV-2, odpowiedzialny za chorobę COVID-19.

Jakie są objawy grypy?

Lekarze zaobserwowali problem z grypą taki, że pacjenci często mylą jej objawy z objawami przeziębienia, a różnica między nimi jest znacząca. Objawy przeziębienia są zazwyczaj mniej gwałtowne i nie pojawiają się nagle, jak to jest w przypadku grypy. Przy przeziębieniu zwykle kilka dni wcześniej czujemy, że „coś nas bierze”,a temperatura może być podwyższona-ale nie osiąga 38°C. Bardzo charakterystycznym objawem przeziębienia jest również chrypka i ból gardła i katar, rzadko występują bóle mięśniowo-stawowe. Z grypą jest inaczej, objawy pojawiają się nagle i mogą zwalić z nóg. Grypie towarzyszy wysoka gorączka (powyżej 38°C), bóle mięśni i stawów, bóle głowy oraz męczący kaszel, który może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. Chory czuje się osłabiony, czuje się ogólnie rozbity, może pojawić się również katar, choć zdarza się to rzadziej niż przy przeziębieniu.

Czy jeśli przechorowałam/em grypę- czy wirus mi nie grozi?

Wiele osób zastanawia się, czy po przechorowaniu grypy, możemy być pewni, że nie zachorujemy ponownie? Odpowiedź brzmi NIE. Niestety nie mamy pewności , że się ponownie nie zarazimy, ponieważ wirus potrafi się mutować w okresie zachorowalności. Grypę leczy się najczęściej objawowo, przy pomocy leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Można rownież włączyć do leczenia leki przeciwwirusowe.

Zalecane jest również pozostanie w domu i odpoczynek w łóżku przez co najmniej kilka dni. Grypa, zwłaszcza ta „niewyleżana” może doprowadzić niestety do powikłań zdrowotnych, wśród nich najpoważniejszym powikłaniem jest zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowych i mózgu.

Jak zachować zdrowie w sezonie grypowym?

  1. MYJ i DEZYNFEKUJ RĘCE – Rób to często i dokładnie.
  2. Pamiętaj o higienicznym trybie życia. Zdrowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu oraz sen to najlepsi sprzymierzeńcy w walce z grypą.
  3. W okresie grypowym warto pomyśleć o odpowiedniej suplementacji witaminy C oraz D. Obie stymulują bowiem układ odpornościowy. Pierwszą znajdziemy głównie w cytrusach, a także pietruszce, pomidorach i papryce. Źródłem wit. D są przede wszystkim tłuste ryby, jaja i produkty mleczne oraz oleje roślinne.

W sezonie zwiększonej zachorowalności na grypę w miarę możliwości należy unikać dużych skupisk ludzkich ,często wietrzyć pomieszczenia, pamietajmy też, aby kichać i kaszleć w jednorazową chusteczkę higieniczną lub w zgięcie łokcia. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl