Do darmowej dostawy brakuje: 399.00 zł

do kasy suma: 0,00 zł

Maseczki ochronne typy i zastosowania:

Maseczki ochronne typy i zastosowania:

Od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania dróg oddechowych. Ustawodawca nie stwierdza że muszą być to maseczki, mogą to być zarówno chusty szale lub przyłbice. Warto jednak wiedzieć jak dzielą się maseczki ochronne, w jaki sposób się ich używa, które dają najlepszą ochronę przed zanieczyszczeniami drobnoustrojami czy wirusami.

 

Maseczki chirurgiczne

Najczęściej używane są maseczki chirurgiczne jednorazowego użytku. Maseczki te nie filtrują powietrza wdychanego, tworzą one fizyczną barierę między błonami śluzowymi a resztą otocznia. Sprawdzają się przeciwko cząsteczkom o średnicy większej niż 1 μm, a nie przed samymi wirusami których wielkość mierzona jest w nanometrach. Sprawdzają się przeciwko areozolom w których wirusy mogą być obecne. Poziom filtracji w maseczkach chirurgicznych określa europejska norma EN 14683, dzieli ona maseczki na 3 typy typ I (skuteczność filtracji ≥ 95), typ II (skuteczność filtracji ≥ 98) oraz typ IIR (skuteczność filtracji ≥ 98) . Podczas operacji lekarze używają masek typu II i IIR. Składają się one z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Maseczki typu IIR od maseczek typu II różnią się tym, że są odporne na przesiąkanie. Maseczki chirurgiczne wilgotnieją z czym wiąże się niemożność długiego noszenia ich na twarzy. Ich czas użyteczności oscyluje w przedziale kilkudziesięciu minut. Po użyciu należy je wyrzucić.

 

Półmaski filtrujące – maski FFP3 a N95

Półmaski których zadaniem jest zatrzymywanie wdychania areozoli czy pyłów zawieszonych w powietrzu, zbudowane są z materiału którego splot jest bardzo gęsty, lecz również z filtra oczyszczającego. Istnieją półmaski jednorazowego użytku jak i wielorazowego. Rozpoznaje się je po oznaczeniach „R” do użytku wielokrotnego oraz „NR” jednorazowe ( maksymalnie do 8 godzin użytkowania). Maseczki wielorazowe wymagają zmiany filtra maksymalnie co 28 dni lecz zaleca się to robić częściej. Norma  PN-EN 149 wyszczególnia 3 typy półmasek filtrujących odpowiednio:

FFP1 (najmniejszy poziom ochrony), FFP2 (średni poziom ochrony), FFP3 (najwyższy poziom ochrony). Ich różnice wynikają z maksymalnego przecieku wewnętrznego (czyli nieszczelności wynikającej z niecałkowitego przylegania maski do skóry oraz przepuszczania powietrza przez zawór wydechowy). Dla maski FFP1 granica maksymalnego przecieku wewnętrznego wynosi 25 proc., dla FFP2 11 proc., natomiast dla FFP3 5 proc. Oznaczenia P1, P2 i P3 informują o klasie skuteczności filtracyjnej, maseczki FFP1– ≥ 1 μm, maseczki FFP2– 0,5 ÷ 1 μm, maseczki FFP3– 0,3 ÷ 0,5 μm.

 

Żadna maseczka nie ma stuprocentowej skuteczności. Wszystkie gwarancje ochronne obowiązują pod warunkiem, że maseczka jest nakładana, noszona i zdejmowana prawidłowo. Obowiązkowo należy sprawdzić przyleganie maseczki do twarzy, a podczas jej zdejmowania unikać dotykania czaszy (dopasowanie maseczki u osób z zarostem może być utrudnione). Niektóre maski ochronne mają metalowy pasek w górnej części. Zakłada się je tak, by środek tego paska znalazł się na środku górnej części nosa. Po zdjęciu maseczki trzeba natychmiast poddać ją utylizacji, a później umyć lub zdezynfekować ręce.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl