Do darmowej dostawy brakuje: 299.00 zł

do kasy suma: 0,00 zł

Kluby fitness - miejsca gdzie powinno się szczególnie zadbać o czystość!

Kluby fitness - miejsca gdzie powinno się szczególnie zadbać o czystość!

 

Czy wiedzieliście o tym, że w klubach fitness i siłowniach może się znaleźć dziś nawet 360 razy więcej groźnych dla zdrowia mikroorganizmów niż na… desce w WC? Tak donosi raport Fit Rated, czym daje znak, że utrzymanie czystości w tych miejscach jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe :)

W Polsce działa około  2,5 tys. siłowni i klubów fitness, w których ćwiczy już ponad 2,8 mln osób!  A  ta liczba ciągle rośnie. W ciągu kolejnych  3-4 lat ich liczba może wzrosnąć nawet do 4 mln – wyliczył Deloitte.Ten szybki rozwój nasuwa pytanie jak prawidłowo zadbać o czystość i dezynfekcję w tych miejscach?

Czy sprzęt w klubach fitness i siłowniach może być brudniejszy niż WC?

Z badań Fit Rated, które przeprowadzono w 27 siłowniach w USA wynika, że 70 proc. bakterii znalezionych na przyrządach i maszynach do ćwiczeń może być groźne dla zdrowia - 31 proc. to bakterie oporne na antybiotyki (tzw. gram ujemne), a 41 proc.  to bakterie gram-dodatnie powodujące choroby skóry. Więc ryzyko zakażeniem jest naprawdę duże.

Porównując : na rowerku stacjonarnym możemy znaleźć aż 39 razy więcej bakterii niż na tacy w fast foodzie, na bieżni bakterii jest aż o 74 razy więcej niż na kranie w publicznej toalecie. Jednak najwięcej bakterii znaleźć można na sztangach i hantlach, aż 362 razy więcej niż na… desce klozetowej… i to nie koniec, na tych ostatnich, aż ponad 50 proc. bakterii to groźne bakterie gram-ujemne – podało do wiadomości Fit Rated.

Problem wynika z braku dezynfekcji sprzętów. Te częściej są tylko myte uniwersalnym płynem lub wycierane na sucho. Tymczasem powinny być regularnie czyszczone preparatami bakterio- i grzybobójczymi nawet codziennie, a ćwiczące osoby powinny używać żeli antybakteryjnych do rąk.

Dużym problemem są również prysznice, przez które codziennie przewija się nawet kilkaset osób. Wilgoć, która panuje w tych pomieszczeniach tworzy wręcz idealne warunki do rozwoju groźnych dla zdrowia bakterii i grzybów, zwłaszcza na podłodze, ławkach i wszystkich sanitariatach. 

U osób korzystających z tych miejsc zdarzają się przypadki zachorowań na liszaj obrączkowy, zapalenie mieszków włosowych, infekcje gronkowcem czy infekcje grzybicze stopy (tzw. stopa atlety).

Aby zapewnić bezpieczeństwo i higienę  w siłowniach i klubach fitness powinno się używać całej gamy preparatów o działaniu grzybo i bakteriobójczym, przeznaczonych do różnych powierzchni, a nie jak to ma często miejsce jednego preparatu do wszystkiego. Potrzebne są preparaty do mycia i dezynfekcji podłóg, kafelek, sanitariatów, sprzętu, klamek, półek itp. Ważny jest również plan higieny i czystości dostosowany indywidualnie do każdego klubu w zależności od wielkości i ilości uczęszczających osób. Pamiętajmy również o higienie osobistej, stosowaniu żeli antybakteryjnych i sprzątaniu po sobie, a czas spędzony w ulubionym klubie fitness będzie dużo bardziej bezpieczny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium