Jak zadbać o higienę jamy ustnej i zębów w czasie ciąży?

Jak zadbać o higienę jamy ustnej i zębów w czasie ciąży?

 

Jak zadbać o higienę jamy ustnej i zębów w czasie ciąży?

To pytanie nurtuje zapewne każda przyszłą mamę, wiele się słyszy niedobrego w tej kwestii, a brak odpowiedniej wiedzy prowadzi do późniejszych komplikacji.

Bakterie próchnicotwórcze, które znajdują się w jamie ustnej, mają wpływ nie tylko na zdrowie mamy, lecz też na zdrowie dziecka. Jeśli planujemy ciążę najlepiej wyleczyć zęby jeszcze przed zajściem, ale kiedy nie udało się nam tego zrobić - najlepszy czas na podjęcie leczenia to II trymestr.

Będąc w ciąży, w organiźmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, które mogą nasilać reakcję zapalenia dziąseł - nie dotyka ono wszystkich przyszłych mam, ale bywa  bardzo meczące. Dziąsła zaczynaja boleć i krwawić, co staje się bardzo dokuczliwe, a nieleczona infekcja jest wymieniana zaraz po paleniu papierosów, piciu alkoholu i nieleczonych, przewlekłych stanach zapalnych jako przyczyna przedwczesnego porodu.

Leczenie zapalenia dziąseł nie jest skomplikowane. Polega ono na przestrzeganiu prawidłowej higieny jamy ustnej i stosowaniu preparatów antyseptycznych poleconych przez stomatologa.

Większe ryzyko próchnicy w ciąży to kolejny problem przyszłych mam, ponieważ w ciąży zwiększa się ilość bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej kobiety. Ma na to wpływ zmiana diety, częste podjadanie - szczególnie słodyczy, picie słodkich soków i jedzenie w nocy. Takie postępowanie skutkuje rozwojem próchnicy. 

Kolejnym problemem z którym mamy do czynienia to kwas żołądkowy, pojawia się on podczas wymiotów  i niestety bardzo niszczy szkliwo zębów. Tutaj musimy pamiętać, aby nie myć zębów bezpośrednio po wymiotach, tylko przepłukiwać je wodą, aby zmniejszyć pH w ustach i po upływie conajmniej 30 minut wyszczotkować zęby.

Dobra rada dla przyszłych mam to taka, aby pamiętały o codziennej, systematycznej higienie jamy ustnej- najlepiej przy użyciu miękkich szczoteczek, odpowiedniej pasty, nici i płukanki. 

Zdrowe nawyki jedzeniowe i zbilansowana dieta pomogą kobietom w zachowaniu pięknego uśmiechu, a wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna mieć miejsce przynajmniej raz podczas ciąży.

Kochane przyszłe mamy, dbając o siebie, dbacie również o swojego maluszka :)))

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium