Do darmowej dostawy brakuje: 399.00 zł

do kasy suma: 0,00 zł

Fluor w pastach do zębów dla dzieci

Fluor w pastach do zębów dla dzieci

Do szóstego roku życia dziecka, pasta do zębów nie powinna zawierać więcej niż 500 ppm fluoru. Podawanie past o dużo wyższym stężeniu fluoru może wpłynąć na wygląd zębów w postaci małych białych plamek.

Prawidłowe odżywianie szczególnie u dzieci i młodzieży może zapobiegać chorobom zębów. Generalna zasada: kwaśne pokarmy i napoje praz te zawierające cukier wpływają niekorzystnie na zęby. Mleko, chleb pełnoziarnisty i sery są odpowiednie dla zębów. Warzywa i owoce są źródłem witaminy C, która chroni m.in. przed zapaleniem dziąseł. Napojem gaszącym pragnienie powinna być woda mineralna, a nie słodkie soki czy napoje gazowane.

Wiele produktów spożywczych i napojów zawiera ukryty cukier. Jest on pożywką dla bakterii, które powodują próchnicę zębów. Bakterie wytwarzają kwasy organiczne, co prowadzi do demineralizacji szkliwa zębów. Dochodzi do znacznego obniżenia wartości pH w ślinie. Próchnica powstaje, gdy drobnoustroje bytujące w płytce nazębnej obniżają pH jamy ustnej do wartości krytycznej 5,5, powodując stopniowe uszkodzenie struktury zębów. Słodkie napoje jak np. ice tea, są wielkimi bombami kwasowymi, które nie powinny się znaleźć w butelce małego dziecka.

Rola rodziców w higienie jamy ustnej dziecka jest bardzo ważna

Dzieci, które mają zdrowe zęby mleczne mogą mieć nawet do 90% zdrowych zębów przez całe życie.

Pielęgnacja jamy ustnej i zębów od momentu urodzenia dziecka jest najważniejszym zadaniem dla rodziców, dzięki czemu zęby waszych dzieci pozostaną zdrowe i piękne.

Rodzice powinni wieczorami oczyszczać wszystkie powierzchnie zębów swoich dzieci tak długo, aż będą one zdolne do samodzielnego przeprowadzania zabiegów higienicznych w jamie ustnej. Moment ten następuje dopiero wówczas, gdy dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej potrafi płynnie pisać.

Mycie zębów należy przeprowadzać od momentu pojawienia się pierwszego ząbka. Pamiętajcie że powinniście oczyszczać dokładnie każdy ząb mleczny, zawsze przed pójściem spać. Używajcie do tego szczoteczki do zębów dla dzieci i odrobiny past, również przeznaczonej dla dzieci zawierającej maksymalnie 500 ppm fluorku.

Szczególnie łatwo można wyczyścić zęby dziecka przy zmianie pieluszek na stole do przewijania. Tutaj główka waszego dziecka utrzymywana jest stabilnie dzięki podgłówkowi. Za pomocą wolnej ręki możecie państwo delikatnie przytrzymywać rączki dziecka.

Gdy wasze dziecko leży na pleckach, panuje szczególnie swobodna atmosfera. W tej pozycji dziecko może swobodnie poruszać nóżkami, a wy pozostajecie z nim w bezpośrednim kontakcie wzrokowym. Wolną ręką możecie podtrzymywać dziecku główkę lub trzymać go za rączkę, a druga delikatnie czyścić mu ząbki. Innym pomysłem będzie posadzenie dziecka na nocniczku lub umieszczenie go a wysokim, dziecięcym stołeczku i umycie mu zębów wkrótce po zjedzonej kolacji – dzięki temu nie będzie jeszcze zbyt zmęczone i będzie mogło się skupić na tym rytuale.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl