Dziecko w gabinecie stomatologicznym…

Dziecko w gabinecie stomatologicznym…

 

Boimy się tego czego nie znamy… powiedzenie to możemy odnieść do pierwszych wizyt dziecka w gabinecie stomatologicznym. Często właśnie tych kilka pierwszych wizyt rzutuje na późniejsze relacje ze stomatologiem. 

Zasady leczenia stomatologicznego dzieci stanowią bardzo ważne zagadnienie, któremu warto poświęcić nieco uwagi. Szczególnie istotne są pierwsze wizyty adaptacyjne, aby oswoić małego pacjenta z lekarzem, gabinetem, wszystkimi sprzętami i narzędziami. Jest to najlepsza forma zaprzyjaźnienia się dziecka ze stomatologiem i umożliwia późniejsze bezstresowe leczenie. Dobrze jeśli takie wizyty odbywają się w momencie, kiedy dziecka nic nie boli, aby lekarz nie kojarzył się z bólem tylko z czymś przyjemnym. 

W trakcie takiej wizyty można porozmawiać z dzieckiem o tym, jak prawidłowo dbać o zęby, siedząc na fotelu mały pacjent może obejrzeć swoje ząbki na ekranie monitora i dotknąć wszystkich przedmiotów. 

Coraz cześciej w gabinetach stomatologicznych mały pacjent może podczas zabiegu oglądać bajki na ekranie umieszczonym nad fotelem stomatologicznym. Taka praktyka jest bardzo wskazana, odwraca ona uwagę dziecka od czynności wykonywanych przez stomatologa i łagodzi stres z tym związany! Każda nagroda po zakończonej wizycie w formie małej zabawki, pasty lub dyplomu będzie dużą zachętą do kolejnej wizyty.

Pamietajmy, że wiele zależy również od podejścia samych rodziców. Nie należy dziecka straszyć: „Jak będziesz niegrzeczny, to pójdziemy do dentysty!” porównywać do innych: „ Staś się nie bał tak jak ty” czy ośmieszać.

Trzeba pamietać, że każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia i umiejętnego postępowania lekarza stomatologa. Ból i uraz emocjonalny zadane dziecku w gabinecie poprzez nieumiejętne postępowanie mogą być stresogenne i doprowadzić do powstania dentofobii - tj. obawy przed leczeniem w późniejszym dojrzałym już wieku.

Pamiętajmy, że dobro najmłodszych pacjentów jest dla nas najważniejsze. :)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium