Dlaczego dezynfekcja jest tak ważna w prowadzeniu gabinetu stomatologicznego?

Dlaczego dezynfekcja jest tak ważna w prowadzeniu gabinetu stomatologicznego?

 

Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule...

W polskim prawie gabinet stomatologiczny jest traktowany na równi z innymi rodzajami pomieszczeń, w których świadczone są usługi medyczne. Gabinety stomatologiczne są miejscem, w którym istnieje ryzyko wstąpienia zdarzeń niebezpiecznych dla zdrowia pacjenta i personelu medycznego. Możemy do tego zaliczyć infekcje bakteryjne, wirusowe i inne związane z naruszeniem ciągłości tkanek przy zabiegach wykonywanych przez lekarzy stomatologów.  

 

Głównymi zagrożeniami dla personelu jest kontakt z aerozolem, który powstaje w wyniku prac przy użyciu narzędzi obrotowych oraz zakłucie skażonymi narzędziami stomatologicznymi. Pacjenci mogą ulec zakażeniu przede wszystkim poprzez zastosowanie nieprawidłowo zdezynfekowanych narzędzi oraz zanieczyszczone ręce. Dlatego też niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniej dezynfekcji oraz sterylizacji w gabinecie stomatologicznym w celu zmniejszenia ryzyka zdarzeń niepożądanych mogących wystąpić w trakcie lub w wyniku leczenia, i które nie były związane z naturalnym przebiegiem choroby lub stanem zdrowia pacjentów.  

 Pierwszym krokiem do zachowania czystości, a przez to ograniczanie i zapobieganie wystąpienia zakażeń jest stworzenie „planu higieny”. Ten zbiór zasad będzie obowiązywał w placówce stomatologicznej i jego celem jest ustalenie jednolitych metod postępowania personelu medycznego i pomocniczego, a także wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za przestrzeganie tych procedur. Z ułożonym planem higieny należy zapoznać wszystkie osoby zatrudnione w gabinecie stomatologicznym. Wychodząc naprzeciw naszym klientom stworzyliśmy PLAN HIGIENY z zastosowaniem produktów do dezynfekcji naszej marki Saiko Med.

Najważniejsze w gabinecie powinno być przygotowanie miejsca pracy. Podstawowym działaniem jest dezynfekcja powierzchni: unitu, lampy, stanowiska kątnicami przy użyciu preparatów o szerokim spektrum działania. Polecamy do tego celu zastosowanie preparatu Saiko Zid, którego pierwsze aktywne działanie następuje już po 15 sekundach, możemy do tego celu wykorzystać również chusteczki Saiko Wipes nasączone płynem do dezynfekcji. Miskę spluwaczkę oraz przewody ssące  należy dezynfekować poprzez zastosowanie, we wskazanym przez producenta czasie, odpowiedniego preparatu- w tym przypadku może to być Saiko Suck. 

Po zakończonej wizycie pacjenta wszystkie przyrządy wielokrotnego użytku powinny być zdezynfekowane i wysterylizowane, natomiast jednokrotnego - wyrzucone do pojemnika na odpady medyczne.

W tym celu stosujemy gotowe płyny jak np Saiko Drill przeznaczony do dezynfekcji wierteł oraz Saiko Sept, wydajny koncentrat do dezynfekcji narzędzi. Po etapie namaczania - dezynfekcji kolejnym krokiem jest sterylizacja z wykorzystaniem autoklawu. Po każdej wizycie należy również pamietać o zdezynfekowaniu powierzchni asystora. Wszystkie te czynności pozwolą nam na stworzenie bezpiecznego gabinetu oraz unikanie ryzyka zakażeń.

Pobierz plan higieny

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium